CryoLounge+ Chair

  • Ražotājs HydroMassage®
  • Artikuls FSTB-CLPLUSC
  • Ir Rīgas noliktavā: 0
  • Eiropas noliktavā 0
29033.95€

Preces cena norādīta ar PVN

nav atlasīts neviens produkta variants

gfitness-product.Product prices is available for authorizated uses. Please login or register to get product prices

Ienākt / Reģistrēties
  • Ražotājs HydroMassage®
  • Artikuls FSTB-CLPLUSC
  • Ir Rīgas noliktavā: 0
  • Eiropas noliktavā 0

Discover a New Kind of Recovery With CryoLounge+

TARGETED HEAT & COLD THERAPY

CryoLounge+ is an advanced recovery chair with complementary cold and heat zones. Cold is applied to target soreness or minor aches and pains, while heat is applied in other areas of the body for a comfortable experience.

 

A Smarter Solution for Cold and Heat

Cold and heat therapy have been staples in the training rooms of athletes around the world in the form of ice baths, hot tubs, cryotherapy chambers, heating pads and more. But when it comes to bringing the benefits of this highly-effective therapy to their facilities, many fitness club owners struggle with finding a way to make these treatments practical for their operations and accessible for their members. 

That’s why we designed CryoLounge+ chairs as a convenient alternative to cold baths and gas cryotherapy, offering targeted cold and heat therapy with none of the hassles.

 

CryoLounge+ Offers More

Convenient & Accessible Treatments

Unlike traditional ice baths and cryotherapy, guests can remain fully clothed during the treatment, making it easy to incorporate into their regular routines. And with their innovative, self-operated design, CryoLounge+ chairs are the best way for clubs to offer heat and cold therapies with minimal staff clean-up or machine operation required.

Targeted Therapy With Less Discomfort

CryoLounge+ offers comfortable, targeted temperature therapy that allows users to customize their treatment. Users select specific areas to ice while heat elsewhere on the body reduces the discomfort often associated with cryotherapy.

Powerful Post-Workout Recovery

Users can easily unwind with a combination of therapies that relax the muscles and promote healthy workout recovery. CryoLounge+ chairs offer users a combination of cold, heat and pressure therapies to maximize their ability to relax and recover achy muscles.

Customize Your Therapy

With CryoLounge+, users can customize their heat and cold treatments to target the areas of their body that need it most.

 

Head and Neck

Alleviate tension in the back of the head and cervical spine region.

Upper Back

Relax the trapezius, deltoids and latissimus dorsi muscles.

Lower Back

Target the hip abductors, glutes and lower latissimus dorsi muscles.

Upper Legs

Focus treatment on the hamstrings and lower glutes.

Lower Legs

Relieve pain in the calves and feet.

 

 

Additional Features

Compression

CryoLounge+ can apply gentle, targeted compression to treatment areas, relaxing the muscles

Auxiliary Zone

Use the attached auxiliary zone pad to apply additional heat or ice on certain areas of the body, such as the knee or shoulder.

Contrast

Get the best of both worlds by alternating heat and cold therapies to promote muscle recovery.

 

 

Why Invest in CryoLounge+?

CryoLounge+ is a great investment for companies across industries. Whether you’re in chiropractic care, hospitality, multi-family housing, corporate wellness, spas/salons or something similar, you can expand your offerings with this new recovery and wellness-focused amenity.

Adds Value to Your Business

Whether you’re a fitness club looking for a new amenity to offer residents or a corporation looking to expand your current health benefits for your employees, CryoLounge+ chairs can perfectly complement other recovery-focused perks offered at your establishment.

Compact & Convenient Cryotherapy Solution

One of the biggest drawbacks of existing temperature therapies is the amount of space they require for both the equipment itself and the private spaces for guests to enjoy them. With a sleek, accessible design, CryoLounge+ chairs can fit comfortably in any 2.4 m x 3 m space and don’t require guests to undress or immerse themselves in water.

Minimal Staff Training Required

Other than activating the CryoLounge+ from your front desk, there are no special training sessions or other requirements necessary. CryoLounge+ makes it easy to offer the benefits of cryotherapy without the hassle of a complex setup that stresses out your staff.

 

Next-Level Recovery for Any Space

From gym amenities to chiropractic offerings, providing CryoLounge+ chairs at your establishment is the most convenient way to bring your guests the benefits of cryotherapy with minimal hassle.

As a self-guided treatment, CryoLounge+ chairs can be operated without the need for additional staff or training. And with completely customizable temperature and pressure options, each session can be a totally unique experience for first-time users as well as repeat visitors.

HydroMassage ražotāji vienmēr koncentrējas uz klientu labsajūtu un apmierinātību. Balstoties uz zinātnes atziņām un klientu padomiem, HydroMassage ir veikuši dažādus eksperimentus un uzlabojumus 30 gadu garumā. Pēc 16 dažādu prototipu izgatavošanas, viņi ir radījuši labāko masāžas krēslu pasaulē. Viņu mērķis ir, lai klients atgrieztos pie viņiem vēl un vēl, kas nozīmē, ka HydroMassage ražotāji cenšas attīstīties kopā ar klientiem. Šis zīmols cenšas samazināt enerģijas patēriņu gan izstrādes procesā, gan masāžas krēsla lietošanas laikā.

Ja Tu meklē vislabāko masāžas krēslu, tad esi pareizajā vietā, jo mēs nevaram ieteikt neko labāku par HydroMassage! Ja Tev ir iespēja izmēģināt šī zīmola pruduktus - nedomā divreiz un izmēģini labāko masāžas pieredzi!

Vērsti uz labsajūtu, bet inovāciju virzīti!

HydroMassage Katalogi: Atrodami šeit

Founded By: Paul Lunter      Headquarters: Cleanwater, USA      Brand: Founded in 1989

esam ražotāja pārstāvis

no 2020

gada

━━

mūsu klienti ir iegādājušies

2

preces

━━

zīmolu varat sastapt

2+

sporta zālēs

━━

esam Baltijā vienīgais

oficiālais

dīleris

━━

visām precēm nodrošinām

garantijas

servisu

━━

visas preces atrodas

mūsu

noliktavā

━━

 

GATAVI JUMS PALĪDZĒT

Komanda

Gints Kuzņecovs
Gints Kuzņecovs
Uzņēmuma korporatīvais ģēnijs. Diplomāts un stratēģis. Bez tā visa, arī lielisks padomdevējs.
Ilva Šimēna
Ilva Šimēna
Darbīga un izpalīdzīga būtne, kura ikdienā rūpējas par to, lai birojā viss būtu savās vietās. Strukturizēts un saplānots darbs ir veiksmīgu rezultātu atslēga.
Kārlis Pallo
Kārlis Pallo
Vienmēr tiek galā ar visiem organizatoriskajiem darbiem un rūpējas par to, lai visiem uzņēmuma departamentiem ir atbalsts. Humors ir neatņemama dienas sastāvdaļa!
Edgars Bercis
Edgars Bercis
Zina loģisko soļu secību ceļā uz izvirzītajiem mērķiem. Kontrolē pārdošanas procesa efektivitāti. Ambiciozs un orientēts uz mērķu sasniegšanu, kā arī ieinteresēts darboties mainīgā vidē.
Egils Šteinerts
Egils Šteinerts
Plaša spektra pārdošanas speciālists, kurš strādā ar iepirkumiem, vairumtirdzniecības klientiem un esošiem fitnesa klubiem. Precīzi ieteiks labāko Multipower sporta uzturu. Sigma un Polar produktu eksperts, kaislīgs sportists, kurš visus produktus spēj ieteikt, balstoties uz savu pieredzi.
Mārtiņš Čampa
Mārtiņš Čampa
Ar pieredzi un zināšanām veselības aprūpes un sporta zinātnes jomās, prasmīgi žonglē ar teorētisko pamatojumu un lietotāju pieredzes piemēriem. Fizisko aktivitāšu entuziasts, kurš aktīvi sporto pats un "kustina" arī citus.
Ieva Konopacka
Ieva Konopacka
Aizrautīga mārketinga speciāliste ar degsmi. Radoša un vienmēr gatava apgūt kaut ko jaunu. Pārzin igauņu un somu valodas. Ikdienā galvenokārt nodarbojas ar satura veidošanu mūsu interneta veikalam Somijā un pasākumu organizēšanu.
Elizabete Dombrovska
Elizabete Dombrovska
Radošā mārketinga nodaļas feja. Vienmēr gatava apgūt ko jaunu. Nebaidās no nezināmā un cenšas katrā situācijā saskatīt labo.
Santa Rakstiņa
Santa Rakstiņa
Loģistikas speciāliste, kas ir mērķtiecīga, precīza un vienmēr spēj atrast vispiemērotākos risinājumus, kā arī veic uzdevumus ar rūpīgi plānotu un strukturētu pieeju.
Raimonds Vilde
Raimonds Vilde
Andrejs Linerts
Andrejs Linerts
Juris Tikums
Juris Tikums
Jānis Volmanis
Jānis Volmanis
Pieredzējis profesionālis ar dziļām zināšanām tiešsaistes tirgos un digitālajā tirdzniecībā. Nodrošina klientiem ērtu un efektīvu iepirkšanās pieredzi, pārvaldot interneta veikalu, veidojot un īstenojot mārketinga stratēģijas, kā arī nodrošinot izcilu klientu apkalpošanu.
Ilze Poikāne
Ilze Poikāne
Enerģiska servisa koordinatore, kura ir gatava palīdzēt gan tehniskajiem darbiniekiem, gan pārējiem kolēģiem.
Raimonds Kuzņecovs
Raimonds Kuzņecovs
Tehniskais direktors, ar jurista izglītību. Atsaucīgs, iedziļināsies visās detaļās. Staigājoša tehniskā enciklopēdija. Ja netici, pajautā viņam kaut ko par trenažieru uzbūvi!
Vitālijs Sokolovs
Vitālijs Sokolovs
Savas jomas speciālists, kurš uzstāda gan jaunas sporta zāles un iekārtas, gan veic tehnisko apkopi esošajiem sporta klubiem.
Daniels Sindijs Blāķis
Daniels Sindijs Blāķis
Nosvērts, apķērīgs un izpalīdzīgs topošais mežsaimniecības inženieris. Lieliski prot tikt galā ar tehniskajiem darbiem. Brīvajā laikā aizraujas ar powerliftingu.
Līga Matisone
Līga Matisone
Finanšu datu speciāliste, kurai piemīt izteiktas atbildības, pedantiskuma un precizitātes īpašības, kas grāmatvedības jomā palīdz sakārtot procesus un pieņemt atbildīgus lēmumus uzņēmuma attīstībā!
MUMS UZTICĀS LABĀKIE

Klienti